Sık Sorulan Sorular (SSS)

Doğal taşların farklı tipleri nedir?

Yüzey uygulamalarında kullanılan, farkli tipte doğaltaşlar vardır. En çok bilinenleri mermer, travertern, kireçtaşı (limestone),granit ve kayrak taşıdır (slate).

Doğal taş hammaddesi nereden gelmektedir?

Dağlar doğaltaşın en büyük kaynağıdır. Ayrıca nehir yatakları ve denizlerden de hammadde temin edilmektedir.

Doğal taşların içinde parlayan küçük parçalar nedir?

Her taş farklı mineral yapısına sahiptir ki bu taşa renk, doku, sertlik gibi değişik özellikler katar.

Herhangi bir doğal taş diğerinden daha iyi midir, en iyi taş hangisidir?

Her doğaltaş sertlik, yumuşaklık ve parlaklık olarak birbirinden farklıdır. Uygulamalarda bu değerlere göre seçim yapılabilir. Örneğin Kireçtaşı (Limestone) yumuşak özelliğe sahip olmasından dolayı yoğun kullanım olan yerlerde tercih edilmemelidir. Bu tip doğaltaş için en iyi çözüm duvar uygulamaları olacaktır.
Tureks iç veya dış mekanlarda duvar ve zemin uygulamalarında sizin için en uygun ürünleri sunmaktadır.

Değişik yüzey uygulamaları nelerdir?

Doğaltaşlar kullanılacagı yere ve mekana göre değişik yüzey işlemlerinden geçirilmektedir. Bu size geniş seçenekler sunmak içindir. Modern mekanlarda cilalı (polished) ve mat cilalı (honed) yüzey işlemli taşlar kullanılabilir. Kazan eskitme (tumbled) ve antik eskitme (antiqued) rustik mekanlar için uygun olabilir. Sert malzemelerde rustik bir görüntü ve kaymazlık elde etmek için kumlama uygulamaları da yapılmaktadır.
Tureks mekanlarınıza fonksiyonellik ve tarz katmak için tüm değişik yüzey işlemlerini beğenilerinize sunmaktadır.

Fayans kenarlarında kullanılan farklı kenar işlemleri nelerdir?

Mekanlarınıza eşsiz bir hava ve tarz katabilmeniz için Tureks size birbirinden farklı kenar bitiş işlemleri sunar. Eskitme (antiqued) kenar bunlardan biridir. Hafif ve yumuşak pahlı oluşu zemin ve duvar uygulamalarına hareketlilik kazandırır.

Duvar ve zemin için standart taş ölçüleri nelerdir? Standart taş kalınlıkları nelerdir?

Tureks’in ürünleri 10x10cm den başlayan ve 60×60 a kadar çıkan standard karolar ile plakadan dilimlenerek hazırlanan ve müşteri isteğine ve mekana göre karar verilen büyük ölçülerden oluşmaktadır. Büyük ölçüler 120×120 gibi kare ebatlara kadar çıkabildiği gibi 100×150 gibi dikdörtgen ölçüler de içermektedir. Standard karoları kalınlıklar ürün ve ebada göre 1cm ile 2cm arasında değişirken özel ebatlar 2cm kalınlıkta olmaktadır.
Özel ölçü kullanımı gerektiren uygulamalarınız için lütfen satış temsilcilerimizle iletişime geçiniz. Satış temsilcilerimiz kullanım alanına göre en uygun taş tipini seçmenizde size yardımcı olacaklardır.

Doğaltaş malzemelerin seleksiyonları hep aynı mıdır?

Doğaltaşlar diğer tüm doğal malzemeler gibi renk, ton ve karakter olarak farklılık gösterebilirler. Bu açıdan müşterilere verilen numuneler, showroom sergileri ve kataloglarda kullanılan imajlar sadece ürün hakkında genel fikir vermek içindir. Gerçek imalat ve sevkiyat renk, karakter ve ton olarak yukarıdaki pazarlama araçlarından farklılık gösterebilir.

Seleksiyon açısından döşerken nelere dikkat etmek gerekir?

Birden fazla kasa ile sevkedilen sevkiyatlarda malzeme döşemeden önce mekan ve miktarların gözden geçirilmesi önemle tavsiye edilir. Kasalar birbirinden renk, ton ve karakter olarak farklılık gösterebilir. Farklı kasaların farklı mekanlarda kullanılması bir yöntem olarak kullanılabilir. Aynı mekanda birden fazla kasa kullanılacak ise mutlaka kasaların tonları kontrol edilmeli ve gerekirse kasalar mekana döşemeden önce serilerek harmanlama yapılmalıdır.

Malzemeler koruyucuları sürülmüş olarak mı satılmaktadır? Değilse korumayı ne zaman yapmak gerekir?

Tüm doğaltaşlar koruyucusuz ve doğal halleri ile sevkedilir ve döşenirler. Tüm doğaltaş zeminlerin döşeme sonrasında yapılacak iyi bir temizliğin ardından kirlenmeye karşı koruyucu malzeme ile korunmasını tavsiye ederiz. Bu malzemenin kirlenmesini 100% durdurmaz ancak hem geciktirir hem de temizlenmesini kolaylaştırır. Bu korumanın bir kaç yılda bir detaylı bir temizlik ile birlikte tekrarlanmasında fayda vardır.

LEVENT SHOWROOM

Levent Caddesi No:8
1. Levent / İstanbul
Gsm: +90 533 500 28 70 | Mail: gokcen.anli@tureksstone.com
Gsm: +90 533 500 28 65 | Mail: gonca.coban@tureksstone.com
Telefon: 0 212 284 2219
Çalışma Saatleri
Pzt-Cm 09.00-18.00 Cmt 10.00-16.00

 

ATAŞEHİR SHOWROOM

Ulu Önder Bulvarı
No:34 Ataşehir / İstanbul
Telefon: 0 216 593 2864
Çalışma Saatleri
Pzt-Cm 09.00-18.00 Cmt 10.00-16.00

 

FABRİKA

Organize San. Böl.
1. Cd. 5. Sk. Afyonkarahisar
Telefon: 0 272 2211600
Çalışma Saatleri
Pzt-Cm 08.30-18.00 Cmt 08.30-12.00

 

© 2016 Tureks Stone. Tüm hakları saklıdır.